مقالات

از کالیته رنگ پارچه مبلی بیشتر بدانید.

مرحله آخر در کار ساخت مبلمان، روکوبی مبلمان با پارچه است که به اسکلت مبل رنگ داده و اوج هنر سازنده را به رخ می‌کشد. از این رو پارچه در این صنعت نقش مهمی دارد. کارگاه‌های ساخت مبلمان برای داشتن مدل‌های متنوع برای مشتریان خود از کالیته رنگ پارچه مبلی استفاده می‌کنند تا هر مشتری بسته به سلیقه و دکوراسیون محل مورد نظر خود بتواند رنگ پارچه مناسب را انتخاب و برای مبلمان سفارش دهد.

انواع پارچه مبلی

پارچه مبلی انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای رنگ و جنس مختلف می‌باشند حتما کالیته رنگ پارچه مبلی را در زمان خرید مبلمان مشاهده کرده‌اید. پس از انتخاب مدل مبل، فروشنده کالیته‌های مختلفی را پیش روی شما قرار خواهد داد که هر کدام دارای تنوع رنگ و جنس‌های مختلفی هستند و از طرفی کیفیت‌های گوناگون و ویژگی‌های منحصر به فردی نیز دارند.

کالیته رنگ پارچه مبلی، طرح‌هایی را اعم از:

 • نقطه‌ای ریز یا درشته
 • طرح ساده
 • طرح پوست اسبی
 • طرح گلدار

داراست. پارچه‌های مبلمان عمدتا وارداتی بوده و از کشورهایی چون چین و ترکیه وارد کشور شده و در دسترس صنعت مبلمان قرار می‌گیرند.

Kalite Rang 02

هر کالیته رنگ پارچه مبلی اسم مشخص و منحصر به فرد خود را دارد. در پشت هر رنگ یک کد رنگ نیز درج شده است که مشتری با کد مورد علاقه خود را می‌تواند به فروشنده اعلام نماید تا مطابق با آن پارچه مبلمان دوخته و بر روی مبل رویه کوبی شود.

به نوعی از پارچه‌ها که در صنعت ساخت مبلمان باغی و فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند، پارچه ملحفه‌ای گفته می‌شود. از این پارچه‌های برای دوخت کوسن صندلی باغی، تاب ویلایی استفاده می‌شود.

پارچه مبلی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

کیفیت پارچه مبلی یا مبل تختخواب شو در دوام و ماندگاری آن نقش بسزایی دارد. به خصوص اگر این پارچه‌های برای مبلمان فضای باز انتخاب و استفاده شوند باید کیفیت بالاتری نیز داشته باشند چرا که عموما این مبلمان در فضای بیرونی قرار داشته و در معرض تابش نورخورشید، بارش برف و باران قرار می‌گیرند بنابراین آسیب‌پذیرتر بوده اما با انتخاب و خرید پارچه مبلی با کیفیت می‌توان میزان این آسیب‌پذیری را کاهش داده و یک مبلمان با پارچه‌ای با دوام داشت.

با انتخاب پارچه مبلی با کیفیت پایین شاید در ابتدا هزینه کمتری پیش روی شما قرار گیرد اما مطمئنا پس از مدت کوتاهی باید مجدد متحمل هزینه تعویض پارچه شوید. در نتیجه با انتخاب پارچه با کیفیت هر چند با قیمت بالا، هزینه‌های خود را می‌توانید کاهش دهید.

اگر به نمایشگاه‌ها و تولیدی‌ها مراجعه کنید به خوبی متوجه خواهید شد که برای مبلمان سلطنتی از پارچه‌های سلطنتی، برای مبلمان راحتی از مخمل، کتان، پارچه‌های اسپورت و برای مبلمان ال از پارچه‌های چرم ، طرح چرم و پارچه‌های اسپورت که دارای تنوع رنگی بالایی هستند استفاده می‌شود.

البته بحث انتخاب پارچه مبلمان امری است کاملا سلیقه‌ای است و بستگی به‌نظر و خواسته ی مشتری دارد اما برای ایده گرفتن و راهنمایی بیشتر باید بگوییم که همیشه درنظر داشته باشید که گراماژ تراکم پارچه اهمیت زیادی دارد و اینکه وقتی به پارچه مبلمان دست می‌کشید یک تکه است وبه راحتی فشردگی آن را می‌توانید با لمس کردن احساس کنید.

یکی دیگر از راه‌های مناسب برای شناخت تراکم پارچه این است که آن را جلوی نور بگیرید و آن را مقایسه کنید. پارچه ی مخمل براق معمولا پارچه مناسبی برای مبلمان استیل است و به این نوع از مبلمان زیبایی دوچندان و خاص می‌دهد.

معمولا پارچه های با کیفیت و خوب از نظر وزن سنگین‌تر اند و همیشه قیمت، ملاک بهتر بودن و کیفیت عالی پارچه مبلمان نیست. مبلی که در اون از متریال بی کیفیت استفاده شود و جنس خوبی نداشته باشد زیبایی هم ندارد و این را می‌توانید در نگاه اول به مبلمان به وضوح احساس کنید.

انواع پارچه مبلی بر اساس الیاف

۱-پارچه با الیاف طبیعی

الیاف طبیعی مانند: کتان، لینن، پشم، ابریشم، چرم، ویسکوز ریون و استات

کتان مقاومت خوبی در برابر سایش، تغییر رنگ و نخ کش شدن دارد. ولی زود لک و چروک می‌شود.

لینن، تحمل کمی در برابر سایش دارد، زود لک و چروک می شود و شستن آن کار آسانی نخواهد بود. بنابراین بیشتر برای محیط های رسمی که تردد کمتری دارند، قابل استفاده است.

پشم، مقاوم در برابر تغییر رنگ، نخ کش شدن، چروک و لکه است. اگر به صورت کاملاً طبیعی استفاده شود، در اثر شستشو و تماس با آب حالت کوبیده و نمدی پیدا می کند.

ابریشم؛ بسیار ظریف، شکننده، و درخشان است. تنها برای استفاده رسمی در فضاهایی که تردد بسیار کمی دارند پیشنهاد می شود. لکه بری آن کاری تخصصی است.

چرم؛ به راحتی قابل شستشو و تمیز کردن است. مقاوم در برابر سایش، اما در برابر خراشیدگی مقاومت پایینی دارد. با گذشت زمان نرمی و لطافت بیشتری پیدا میکند.

ویسکوز ریون ها؛ از خمیر کاغذ ساخته می شوند، بنابراین مقاومت بسیار کمی در برابر آب دارند. جذب رطوبت آنها بسیار بالاست. استحکام خوبی در برابر سایش دارند. نرم، لطیف و درخشنده هستند و زود چروک می شوند.با ترکیب با الیاف مصنوعی (نایلون، پلی استر) جذب رطوبت آن کاهش پیدا کرده و اصلاح می شوند.

استات ها؛ هم از سلولوز طبیعی گرفته می شوند و به صورت لیف های استات در می آیند.
جذب رطوبت بسیار بالا، مقاومت سایش کم، استحکام کم تارها از خصوصیاتی هستند که با ترکیب با الیاف مصنوعی دیگر (نایلون، پلی استر) اصلاح می شود. مقاومت خوبی در برابر چروک دارند.

۲- پارچه با الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی مانند: آکریلیک، پلی استر، نایلون، ریون یا ابریشم مصنوعی

آکلیریک؛ الیاف آکلیریک ظاهری شبیه به پشم دارند. در برابر ساییدگی، چروک، لک و تغییر رنگ مقاوم هستند. کیفیت های پایین تر آن ممکن است به مرور زمان پرز بیاندازد.
جذب رطوبت کمی دارد و کلاً الیافی مقاوم و بادوام به حساب می آیند. الیافی نرم و سبک هستند.

پلی استر؛ استحکام زیاد، خاصیت کشسانی مناسب، مقاومت سایشی زیاد، مقاوم در برابر چروک و حرارت، شستشوی راحت، جذب رطوبت کم، مقاوم در برابر نخ کش شدن، الیاف پلی استر را تبدیل به یکی از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی استفاده شده در صنایع نساجی، تبدیل کرده است.
این الیاف معمولاً با الیاف دیگر (مصنوعی و طبیعی) ترکیب می شوند. به خاطر بار الکتریکی که ایجاد می کند، دوده و گرد و خاک بیشتری جذب میکند؛ بنابراین زودتر نیاز به شستشو دارد، اما شستشوی آن راحت و آسان است.

نایلون؛ معمولاً به تنهایی استفاده نمی شود و با مواد مصنوعی دیگر ترکیب شده و بافت بسیار مقاومی پیدا می کند. الیاف آن استحکام زیادی دارد و در برابر سایش و چروک مقاومند. جذب رطوبت بسیار کمی دارند.

ریون یا ابریشم مصنوعی؛ ظاهری ابریشم مانند دارد، گاهی شبیه به کتان یا لینن است. پارچه ای مقاوم محسوب میشود، اما خیلی زود چروک می خورد.
از آنجایی که پارچه های رومبلی در تماس مستقیم با بدن نیستند و الیاف طبیعی در حالت معمول نسبت به الیاف مصنوعی، دوام بسیار کمتر و مقاومتی کم دربرابر چروک و رطوبت دارند، نگهداری و شستشوی آنها تبدیل به کاری سخت و هزینه بر خواهد شد.
بنابراین اکثر پارچه های موجود در بازار ترکیباتی از الیاف طبیعی و مصنوعی و یا ترکیب الیاف مصنوعی با یکدیگر هستند.

چند نمونه از ترکیبات مختلف الیاف در بازار

 • ویسکوز – پلی استر – لینن – کتان
 • ویسکوز – پلی استر – ابریشم
 • ابریشم – استات – پلی استر
 • ابریشم – کتان – ویسکوز

انتخاب سبک و رنگ پارچه مبل

در کنار توجه به نوع و کیفیت پارچه مبل، نکته مهم دیگر تناسب نقش، طرح و رنگ آن با دکوراسیون محیطی است که مبلمان در آن قرار می گیرد و به نوعی کامل کننده سبک مبلمان خواهد بود.

اندازه و کاربری محیط از جمله دیگر عواملی است که در انتخاب پارچه تأثیر خواهد گذاشت. دراینجا به نکاتی اشاره میکنیم که راهنمای خوبی برای انتخاب پارچه مبلمان به شما میدهد.

۱- هیچ گاه یک پارچه مبل با طرح های بزرگ و شلوغ را برای یک اتاق کوچک انتخاب نکنید

۲- برای اتاق های نشیمن شلوغ و پر رفت و آمد سعی کنید که از پارچه های مقاوم تر و بادوام تر، با تنالیته های خنثی و ترجیحاً تیره تر استفاده کنید.

۳- رنگ های روشن تر معمولاً برای مبلمان کلاسیک تر و رسمی تر استفاده می شوند.

۴- سبک خاص شما نیز می تواند در مبلمان تجلی پیدا کند. مثلاً می توانید مبلمانی را انتخاب کنید که کمی غیرمعقول به نظر برسد یا جزئیات خاصی در اجرای فریم و رویه کوبی آن وجود داشته باشد.

۵- اگر چند سالی مایل به استفاده از مبلمان خود هستید، سعی کنید بیشتر از پارچه هایی با زمینه خنثی (انواع قهوه ای، کرم، خاکستری) استفاده کنید.

۶- برای استفاده رنگی که دوست دارید در اتاقتان داشته باشید، می توانید یک یا دو تکه از مبلمان را با استفاده از رنگ یا یک بافت خاص از بقیه متمایز کنید. پارچه ای با رنگ قوی (نارنجی،قرمز،بنفش) را روی مبلی که فریمی با خطوط ساده داشته باشد، استفاده کنید و یا با استفاده از کوسنهای رنگی رنگ دلخواه خود را به مبلمان اضافه کنید

۷- اگر از بافت یا طرح های متفاوت در پارچه مبلمان استفاده می کنید، سعی کنید با استفاده از رنگ های مشابه، آنها را به هم متصل کنید.

۸- استفاده از پارچه مبلی های گلدار و طرحدار در اماکنی که پر رفت و آمد هستند باعث می شود که لکه ها فوراً به چشم نیایند و در لابه لای نقوش محو شوند.

۹- پارچه‌های مخملی براق و پرزدار برای مبلمانی که قرار است در خانه‌های کوچک‌تر چیده شوند، بهتر است و فضای خانه را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. پارچه‌های مخملی مات و بدون پرز هم برای خانه‌های بزرگ‌تر مناسب‌تر هستند.

۱۰- اگر در خانه فرزند کوچکی دارید، بهتر است رنگ پارچه مبلتان را از بین رنگ‌های چرک‌تابی مانند کاراملی یا نسکافه ای و یا فیلی انتخاب کنید تا در اثر شیطنت بچه‌ها مدام کثیف و نامرتب به نظر نرسند.

۱۱- به طور کلی پارچه‌های مبلی یا ساده هستند یا طرح دار(منظور از طرح دار انواع گلدار و راه‌راه است). پارچه‌های ساده برای مبلمانی که قرار است در فضاهای کوچک‌تر چیده شوند، مناسب‌تر هستند و پارچه‌های گلدار هم مناسب فضاهای باز و بزرگ است.

۱۲- شما می‌توانید برای شکستن فضا و روح بخشیدن به محیط خانه، مبلمانی ساده با کوسن‌های گلدار یا برعکس را انتخاب کنید.
13.شما میتوانید رنگ و پارچه مبل خود را با کفپوش ، پرده و فرش و دکوراسیون داخلی خانه خود ست نمایید.
ORANGE – MICROLINE -TAVOS – SANDERA – GONI BAFT – MAX …. AND

راهنمای انتخاب پارچه برای محل کار و منزل

این پارچه که بیشتر برای مبلمان های مدرن استفاده می شود، دارای بافتی نرم و مقاوم است، سایت ویلامبل به عنوان تولید کننده و توزیع کننده انواع مبلمان از پارچه پورشه در حال حاظر حتی بر روی مبل های تختخوابشو نیز استفاده می کند چرا که لطافت این پارچه از آن گزینه ای مناسب برای یک مبل تختخوابشو می سازد.
اما نکته ای که در طراحی این پارچه های مدرن وجود دارد این است که این پارچه ها خواب ندارند، و همانند پارچه مخمل رد به جا نمی گذارند و البته بسیار خوشرنگ هستند و از محاسن پارچه پورشه ، همانند پارچه بوگاتی رنگ های مصنوعی و تخیلی ندارد.

پارچه مبلی میکرولاین

از جمله پارچه هایی که تنوع رنگ بسیار وسیعی دارد پارچه میکرولاین است اما پارچه های محبوبی همچون مازراتی و پورشه نسبت به میکرولاین ساده هم دوام بیشتری دارند هم قیمت مناسبتری. البته از محاسن پارچه میکرولاین ضد آب بودن آن است که در این خصوص در صفحات دیگر به بررسی آن نوع پارچه خواهیم پرداخت

پارچه مبلی پورشه

پارچه های پورشه نیز مانند خیلی دیگر از انواع پارچه های رومبلی انواع مختلفی دارند، بعضی از آن ها ساده هستند و بعضی دیگر دارای طرح های مختلفی هستند، همچنین رنگ بندی پارچه های رومبلی پورشه هم بسیار متفاوت است و دست شما را برای انتخاب باز می گذارد.

پارچه مبلی مازراتی

پارچه مازراتی : این پارچه هم یکی دیگر از پارچه های مدرنی است که اگر قصد خرید مبلمان دارید بهتر است با با آن آشنا شوید. این پارچه ها هم مانند پارچه های پورشه دارای خواب کمی هستند، با این تفاوت که سطح روی این پارچه ها صاف نیست.

این پارچه ها نیز بافتی با برجستگی بسیار ریز هستند که این برجستگی ها هم لطافت پارچه را به همراه دارد هم مقاومت آن را موجب می گردد هم رنگ زیبای پارچه را به خوبی نشان می دهد اما تفاوت شان در این است کهپارچه های مازراتی پستی و بلندی های کمی دارند که اگر روی آن دست بکشید، متوجه آن خواهید شد.

فرق پارچه مبلی مازراتی با پارچه مخمل بازاری

از معایب پارچه مخمل این است که به مرور زمان بر اثر نشستن روی آن دچار سایش می شود و بر اثر برخورد آب به آن کلیه بافت های آن از هم جدا می شود و در عین حال در زمان استراحت بر روی آن گرمای زیادی را نیز موجب می گردد اما پارچه مازراتی دارای برجستگی های ریز می باشد ، تنوع رنگ گوناگونی دارد.
پارچه مازراتی نسبت به دیگر پارچه ها دارای قطر بیشتری است که در صنعت مبل سازی دوام و پایداری و دوام بیشتری نیز خواهد داشت و در عین حال دارای نرمی و جذابیت ظاهری زیادی است و همچنین دارای قیمت مناسبی می باشد.

2 فکر در مورد “ از کالیته رنگ پارچه مبلی بیشتر بدانید.

 1. علی قضایی گفت:

  سلام – برای پارچه مبلی زرد متمایل به طلایی چه رنگ نخ را پیشنهاد میکنید؟

  1. ویلامبل گفت:

   سلام تاب مونیخ نخ رنگ طلایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *