مقالات

نحوه نگهداری و استفاده از چمن مصنوعی در بارندگی، برف و مقابله با جلبک ها

Negahdari Chaman Cover

نحوه نگهداری و استفاده از چمن مصنوعی در بارندگی، برف و مقابله با جلبک ها

قیمت متر مربع چمن مصنوعی تزئینی

قیمت متر مربع چمن مصنوعی تزئینی چه مقدار است؟
در این نوشته سعی داریم مختصری به بررسی چمن مصنوعی تزئینی بپردازیم و در ادامه  به بیان قیمت متر مربع چمن مصنوعی تزئینی بپردازیم.
چمن مصنوعی انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن تزئینی است که از این نوع چمن در زیبایی و جذاب کردن اماکن مختلف از قبیل فضای داخلی و خارجی خانه،اماکن ورزشی،اماکن تفریحی،تالارهای مهمانی و عروسی،استخرهای خصوصی و…
قیمت چمن مصنوعی تزئینی به نوع و جنس چمن بستگی دارد.مثلا قیمت چمن مصنوعی با مشخصات خاص با نوع دیگر متفاوت است.اغلب شرکت های سازنده چمن مصنوعی استانداردهای لازم برای تولید چمن مصنوعی تزئینی را رعایت می کنند.
ظاهر کار برای زیبایی محیط بسیار تاثیرگذار است.به همین خاطر باید برای انتخاب این نوع چمن از یک مشاور متخصص استفاده کنیم.البته جنس و کیفیت چمن هم باید مدنظر قرار گیرد.زیرا اگر متریال به کار رفته مرغوب نباشد بعد از مدتی ظاهر و طراوت خود را از دست می دهد.
نگهداری چمن مصنوعی بسیار آسان تر از نگهداری چمن طبیعی است. یك چمن مصنوعی نسبت نوع طبیعی آن صرفه جویی های زیادی دارد (مانند عدم نیاز به كود,سموم آفات نباتی, آبیاری منظم و …) اما مانند هر ماده مصنوعی دیگر نیازمند رسیدگی و مراقبت است.
رسیدگی و نگهداری از چمن مصنوعی اهداف زیادی را دنبال می كند كه می توان مهم ترین آنها را در 4 زمینه مطرح كرد:
* زیبایی چمن
* سلامت چمن
* شرایط مناسب زمین برای بازی
* افزایش طول عمر
برای دستیابی به اهداف فوق نگهداری از چمن مصنوعی برای صاحبان آن امری واجب است .
یك زمین آلوده جذابیتی برای بازی كردن ایجاد نمی كندودر دراز مدت افراد از اطراف آن پراكنده می شوند.
مالكین زمینهای چمن مصنوعی به نكات زیر توجه كنند :
* هیچ عملی روی زمین انجام ندهید مگر اینكه توسط شركت تولیدی توصیه شده باشد و گارانتی ها مستقیما با نگهداری ارتباط دارند عدم رسیدگی صحیح گارانتی را از بین می برد . اگر در هر موردی تردید دارید با متصدیان امر مشورت كنید.
* از ریختن مواد شیمیایی روی سطح چمن بپرهیزید. بسیاری از مواد شیمیایی به سطح چمن آسیب می زنند. (مواد شیمیائی مخصوصا مشتقات نفت از قبیل روغن ، بنزین ، الكل و حلالها مانند تینر )
* در استفاده از دستگاه های برس زن و سایر تجهیزات احتیاط كنید كه به سطح چمن آسیب نزنید . مثلا ترمزهای ناگهانی به چمن آسیب می زند.
* جهت استفاده مطلوب از زمین چمن مصنوعی بایستی كفش مخصوصی كه دارای زیره با عاج مناسب چمن مصنوعی باشد مورد استفاده قرار گیرد . استفاده از كفشهای با عاج فلزی و یا عاجهای غیر استاندارد ممنوع میباشد ، همچنین سایر وسائل ورزشی مورد استفاده مانند چوبهای هاكی و گلف باید مطابق استاندارد باشند .
* به كار بردن وسائل تیز و برنده مانند تیغ ، كارد و میخ بر روی چمن ممنوع است .
* استعمال دخانیات و به كار بردن هر گونه مواد محترقه و آتشزا و انواع ترقه و فشفشه بر روی چمن ممنوع است .
* برای جلوگیری از حوادث احتمالی باید حتی المقدور سیمهای سیار برق و اتصالات آن از محوطه چمن دور نگه داشته شوند .
* پوشاندن سطح چمن با پوششهای كتانی و یا پلی استر مناسب ترجیحا سفید رنگ جهت دفع تابش و حرارت آفتاب در ساعات فراغت زمین ، سبب افزایش طول عمر چمن میگردد .
* استعمال دخانیات و به كار بردن هر گونه مواد محترقه و آتشزا و انواع ترقه و فشفشه بر روی چمن ممنوع است .

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی

نگهداری روزانه و هفتگی
نگهداری روزانه شامل : نظافت , جارو زدن و هفتگی شامل : برس زدن و منظم كردن فیلر هاست . در پایان هر روز كاری سطح چمن را جارو كنیدتا برگها, شاخه ها ,سنگها و … روی سطح چمن نمانند. برای سیستمهای غیر شنی از جارو برقی استفاده كنید. در پایان هر ماه نقاط اتصال چمن را تست كنید.
معمولا در پایان هر هفته چمن مصنوعی نیاز به برس خوردن دارد. البته فاصله بین هر دوره برس خوردن زمین بستگی به میزان استفاده از زمین دارد.بیشترین اثر برس خوردن چمن بر مواد پركننده است و این اطمینان را به ما میدهد كه سطح ما حالت یكنواخت خود را از دست نمی دهد.
اثر دیگر برس خوردن جلوگیری از خم شدن وخوابیدن فلت های چمن است. بسیاری فلتهای چمن در اثر پاخوردگی تمایل به خم شدن روی سطح چمن را دارند. برای جلوگیری از این مشكل باید سطح چمن را در همه جهات برس زد .انواع مختلفی از برس ها در بازار وجود دارد كه هر كدام اثرات متفاوتی روی چمن دارند .
توصیه متخصصین چمن استفاده از برسهای چرخشی است.این برسها در انتهای ماشین برس زن نصب می شوند وحركت آنها معمولا به دو صورت است : چرخش برس به سمت جلو كه باعث پخش كردن فیلر ها ست و یا حركت پیچشی بر سطح چمن برای بیرون آوردن وصاف نگه داشتن فلت های چمن انجام می گیرد.
آبیاری و آب پاشی
در نگاه اول به نظر میرسد كه چمن مصنوعی نیازی به آب ندارد زیرا چمن مصنوعی رشد نمی كند . اما آبیاری مناسب بسیار سودمند است.وقتی هوا گرم است دمای چمن هم بالا میرود. در روزهای گرم وآفتابی این موضوع برای بازیكنان محسوس است .
در دمای 60 درجه سانتی گراد كه در اثرگرمای حاصل از اصطكاك لغزشی به اضافه گرمای محیط ایجاد می شود موجب سوختگی پوست بدن بازیكنان می شود .
آب پاشی سطح چمن چندین اثر دارد:
* باعث روان شدن سطح می شود(باعث متعادل شدن اصطكاك)
* دمای چمن را در روزهای گرم به میزان مطلوب كاهش می دهد
* باعث پایداری پركننده ها وجلوگیری از جابه جایی آنها می شود
مقابله با جلبكها و خزه ها (برای مناطق مرطوب)
در بعضی از نقاط چمن كه در سایه قرار دارند یا ترافیك حركتی كمتری در بازی دارند ممكن است خزه ها رشد كنند . بسیار دقت كنید سمهای مورد استفاده جهت برطرف كردن خزه و جلبك نباید از نوع روغنی باشد .
برف ویخ
نگران نباشید برف ویخ هیچ صدمه ای به چمن شما نمیزند .خصوصا الیاف پلی اتیلن
(مثلا ال اس آر) مقاومت خوبی در این زمینه نشان داده اند .
دمای توصیه شده
برای الیاف ال اس آر دمای 20- درجه سانتی گراد توصیه می شود. این مقدار برای الیاف پلی پروپیلن صفر درجه سانتی گراد است. البته در دماهای پایین تر هم امكان استفاده وجود دارد اما برای افزایش عمر چمن توصیه نمی شود.
برای پارو كردن برف از پاروی چوبی یا برس های نرم استفاده كنید. هیچگاه از نمك ضد یخ یا سایر مواد شیمیایی برای جلوگیری از یخبندان استفاده نكنید.

کاربردهای چمن مصنوعی

کاربردهای چمن مصنوعی در چه زمینه هایی می باشد؟ آیا کاربردهای چمن مصنوعی محدود به زمینه خاصی است یا بستر استفاده از آن در زمینه های مختلف فراهم است؟
عمدتا چمن مصنوعی در مکان هایی استفاده می گردد که شرایط لازم جهت رشد و استفاده چمن طبیعی فراهم نباشد یا رشد و نگهداری آن غیر ممکن یا مشکل باشد.
استفاده ورزشی چمن مصنوعی بخشی از کاربرد آن است. بالا بودن ماندگاری چمن مصنوعی ، هزینه پایین نگه داری آن ، عدم نیاز به آبیاری و هرس آن و ظاهر طبیعی آن سبب گشته است که تولیدات چمن مصنوعی در محدوده ی گسترده ای از کاربردهای مورد استفاده قرار گیرد که از جمله استفاده از آن در محوطه های چمن کاری عمومی مانند میادین شهری ، حاشیه اتوبان ها و بزرگراه ها ، زمین‌های بازی کودکان ، اطراف استخر و محوطه های داخلی و بیرونی ساختمان اشاره کرد.
به دلیل عدم ایجاد شکل گل آلود شدن در هنگام بارش باران ، چمن مصنوعی را مناسب استفاده در مکان های تفریحی کرده است. همچنین چمن کاری مصنوعی حاشیه اتوبان و بزرگراه شکل آبیاری و فضای سبز را بر طرف خواهد نمود. در مجموع مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند و یا اینکه آب شیرین به منظور آبیاری آنها فراهم نمی باشد ، چمن مصنوعی بهترین گزینه برای اجرا می باشد.

موارد استفاده چمن مصنوعی

کاربردهای چمن مصنوعی.چمن مصنوعی در ورزش های مختلفی استفاده می گردد که به تفکیک هر کدام را شرح می دهیم.

  • چمن مصنوعی فوتبال :

بیشترین استفاده چمن مصنوعی ، ورزش فوتبال می باشد. یوفا  استفاده از چمن مصنوعی را در بازی های لیگ و قهرمانی اروپا را صادر نموده است همچنین فیفا نیز بازی را بر روی چمن مصنوعی را مجاز اعلان داشته است. فیفا برنامه ای جامع آزمون به منظور گسترش استانداردهای بین المللی چمن مصنوعی را در سال ۲۰۰۱ ارائه کرد تا ایمنی و سلامت بازیکنان  در زمین های چمن مصنوعی مطمئن انجام گردد.

  • چمن مصنوعی تنیس :

یکی دیگر از کاربرد ورزشی چمن مصنوعی ، ورزش تنیس می باشد فدراسیون تنیس به منظور حصول اطمینان از کیفیت بازی بر چمن مصنوعی مجموعه ای از استانداردها را تدوین نموده است.
ارتفاع الیاف چمن مصنوعی تنیس می بایست بین 20-10 میلی متر باشد و با ماست پر گردد. البته نگهداری از آن نیز بسیار مهم می باشد تا کیفیت آن مطلوب باشد.
کاربردهای چمن مصنوعی

  • چمن مصنوعی هاکی :

زمینهای هاکی به دو صورت می شوند: 1- چمن مصنوعی بدون پرکننده 2- چمن مصنوعی پر شده با ماسه
(A بدون پرکننده: فدراسیون بین المللی هاکی این نوع کفپوش را بهترین نوع با کیفیت بالا اعلان داشته است.
سطح آن را با مقدار زیادی آب آبپاشی می کنند. ارتفاع الیاف چمن مصنوعی هاکی باید بین10-20میلی متر باشد.
(B چمن مصنوعی حاوی پرکننده: ارتفاع علی‌اف این مدل باید بین 25-15 میلی متر باشد و با شن سیلیس پر شود و به عنوان پوشش درجه ۲ شناخته می شود.
 

  • چمن مصنوعی راگبی

چمن مصنوعی مورد استفاده در ورزش راگبی می‌بایست از الیاف تک فیلامنت به ارتفاع
55-70میلی متر باشد و از این شن سیلیس و گرانول لاستیکی به میزان ۵۰ /% ۸۰ ارتفاع الیاف چمن مصنوعی در پر کردن آن استفاده گردد.

  • چمن مصنوعی چند منظوره

از چمن مصنوعی می‌توان در مدارس و باغ های تشریفاتی و زمین های بازی به دلیل هزینه کم و دوام زیاد آن استفاده نمود.

  • چمن مصنوعی تزیینی

ازچمن مصنوعی در فضاهای طراحی شده که امکان استفاده از خاک به آبیاری وجود ندارد اما زیبایی فضای سبز مورد توجه می‌باشد مناسب می‌باشد. همچنین مکان هایی که در رشد آن با مشکل روبه‌رو نمی باشد مانند مناطق سایه ، پشت بام و اطراف استخر ها گزینه مناسبی می باشد. علاوه بر دوام و ماندگاری بالای چمن مصنوعی ، فریق محوطه سازی با آن علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری ، هزینه نگهداری از آن نیز بسیار پایین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *