مقالات

پاسخ به 4 پرسش پیش از خرید بخاری قارچی

پاسخ به 4 پرسش پیش از خرید بخاری قارچی

تا به حال به این فکر کردید که چقدر خوب میشد اگر زمستان به چمباتمه زدن زیر پتو خلاصه نشود؟ و به جای ماندن در فضای داخل به بیرون از خانه رفت و در کنار خانواده در حیاط زیبا و زمستانی لذت برد. سرما نمی‌تواند مانع لذت بردن شما از حیاط یا فضای باز ویلای شما شود. با انتخاب و خرید بخاری قارچی مناسبِ فضای باز می‌توانید هم در سرمای زمستان گرم بمانید و دورهمی‌های شادی برگزار کنید. در این مقاله می‌خواهیم از بخاری‌های قارچی بیشتر بدانیم تا برای خرید یک مدل مناسب آماده شویم.

۱- بخاری قارچی چیست؟

بخاری قارچی چیست

هیتر یا بخاری فضای باز دقیقاً همان چیزی است که نام‌اش بیان می‌کند ـــ ابزاری برای گرم کردنِ فضای باز. با این حال، جنبه‌های مختلفی درباره‌ی این وسیله وجود دارد که آشناییِ قبل از خرید با تمام آنها به شما در خرید بخاری قارچی مناسب کمک خواهد کرد.

ابتدا درباره‌ی نحوه‌ی عملکرد این دستگاه‌ها صحبت خواهیم کرد. به‌مانند سایر بخاری‌ها، بخاری قارچی نیز از نوعی سوخت برای گرم کردن فضا استفاده می‌کند. هیترهای فضای باز برای استفاده در فضای بیرونی طراحی شده‌اند، ولی ممکن است برخی از مدل‌های آن، براساس مشخصاتِ تولید‌کننده، برای گرم کردنِ ایوان‌های سرپوشیده و فضاهای مشابه نیز مناسب باشند.

بخاری‌های فضای باز اشکال مختلفی دارند که بخاری قارچی که بصورت ایستاده و رمیزی وجود دارد، تنها یکی از آنهاست که با کلاهکی که دارد به شکل قارچ شده و به همین خاطر به بخاری قارچی شهرت پیدا کرده است. این بخاری‌ها بصورت گازی قابل استفاده هستند. گاز شهری و گاز کپسول LPG دو نمونه از سوخت مصرفی بخاری قارچی است.

خرید بخاری قارچی، تنها گزینه خرید بخاری برای فضای باز نیست. بخاری‌های فضای باز دیگری نیز هستند که بصورت ایستاده، آویزی، قابل‌ نصب روی دیوار، یا از نوع رومیزی می‌باشند. هیترهای فضای باز اغلب از نظر نوع سوخت در یکی از این چهار حالت عرضه می‌شوند: گاز طبیعی، الکتریکی، پروپان و سوخت چوب.

مزایا و معایب هیتر گازی، الکتریکی، پروپان و سوخت چوب

هر سوخت مورد استفاده برای هیترها، بسته به استفاده‌ای که از آن می‌خواهید بکنید، مزایا و معایبی دارد. بنابراین، در هنگام بررسی برای خرید، حتماً انواع آن را در نظر داشته باشید تا بهترین انتخاب را برای فضای بیرونی‌تان انجام دهید.

هیتر یا بخاری قارچی گازی

هیترهای گاز طبیعی اغلب زمانی انتخاب می‌شوند که می‌خواهید از خط گازِ طبیعیِ موجود استفاده کنید. گاز طبیعی تمیزتر از چوب می‌سوزد و هیترهای فضای باز از این نوع، به‌نسبت گزینه‌های دیگر، نگهداری آسان‌تری دارند. با این حال، از آنجا که به خط گاز طبیعی وصل می‌شوند باید به صورت حرفه‌ای نصب شوند. علاوه بر این، این نوع از هیترها چون به خط گاز وصل می‌شود کم‌تر قابلِ جابه‌جایی هستند.

هیترهای کپسولی با گاز LPG گزینه‌ی بسیار خوب دیگری است که به‌سرعت فضا را گرم می‌کند و به‌آسانی هم از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر قابل جا‌به‌جایی است. با این حال، مخزن‌های گاز به تعویض نیاز داشته و از سویی دیگر استفاده از این نوع هیترها برای فضاهای سرپوشیده توصیه نمی‌شود؛ با وجود این، بهتر است همیشه دراین‌باره راهنمای تولید‌کننده را بررسی کنید.

هیتر یا بخاری برقی فضای باز

هیتر الکتریکی نیز گزینه‌ی دیگری است که به دلیل استفاده‌ی آسان، قابل حمل بودن (تا حدودی) و ایمنی برای استفاده در فضاهای محصورشده، محبوبیت دارد. با این حال، هیترهای الکتریکی فضای باز ممکن است به‌دلیل نرخ برق در بلند مدت هزینه‌های بیشتری داشته باشند، و همچنین باید در نزدیکی خروجی برق قرار بگیرند. علاوه بر این، هیترهای الکتریکی فضای باز ممکن است به‌نسبت سایر سبک‌های هیتر آهسته‌تر محیط را گرم کنند، البته این موضوع تا حدی هم به مدل هیتر الکتریکی بستگی دارد.

۲- به چه تعداد هیتر یا بخاری قارچی نیازمندیم؟

به چه تعداد هیتر یا بخاری قارچی نیازمندیم

برای یک فضای کوچک، به‌طور کلی، یک هیتر برای گرم کردن فضا تا دمای متعادل کافی است. اما اگر فضای بزرگ‌تری دارید یا می‌خواهید به دمای خاصی برسید، باید کمی محاسبات انجام دهید.

خروجی این بخاری‌ها با واحد حرارتی بریتانیا یا BTU اندازه‌گیری می‌شود. یک BTU انرژیِ موردنیاز برای افزایش یک درجه‌ای دمای پانصد گرم است. اغلب هیترهای فضای باز با خروجی‌هایِ BTU هزار یا ده‌هزار مشاهده می‌شوند. برای به دست آوردن ‌BTU بخاری قارچی، لازم است تا مساحت فضا را در میزان درجه‌ای که می‌خواهیم دمای محیط افزایش یابد ضرب کنیم و به این ترتیب خواهیم دانست که بخاری ما حدودا باید چه انرژی داشته باشد.

در قدم بعد، ما تعداد BTU مورد نیاز را تقسیم بر BTU بخاری مورد نظرمان می‌کنیم تا مشخص شود به چه تعداد هیتر نیاز داریم.

اینکه به چه تعداد هیتر نیاز دارید به بزرگی فضای شما بستگی دارد، و اینکه در عمل چه مقدار از این فضا را می‌خواهید گرم کنید، و چه مقدار می‌خواهید به آن حرارت دهید. مطمئن شوید در محاسبه‌تان هر سه متغیر را لحاظ کرده‌اید تا حتماً هیترهایی به‌اندازه‌ی کافی قدرتمند برای گرم کردن فضا تهیه کنید.

۳- خرید بخاری قارچی یا آتشدان، کدام بهترند؟

از نظر فنی، برخی از آتشدان نیز در دسته بخاری‌های فضای باز قرار می‌گیرد اما در جدول زیر می‌توانید ویژگی‌های این دو محصول را با یکدیگر مقایسه کنید.

۴- آیا بخاری‌های قارچی ایمن هستند؟

هر وسیله‌ی گرمایشی اگر به‌درستی استفاده نشود می‌تواند موجب آسیب فردی، صدمه یا آتش‌سوزی شود. از این رو، بهترین روش برای استفاده‌ی ایمن از هیترها، از هر نوعی که باشد، این است که تمامی دستور‌العمل‌های شرکت تولید کننده رعایت شود، تماس مستقیم با هیتر محدود شود، و فضایِ خالیِ زیادی در اطرافِ دستگاه فراهم باشد.

از پرسش‌های اصلی افراد درباره‌ی هیترها این است که در چه محیط‌هایی از آن‌ها می‌توان استفاده کرد.

بخاری‌های قارچی ایمن

یک مسئله‌ی مهم دیگر برای بسیاری از مالکانِ هیترهای فضای باز این است که چطور از افتادنِ هیتر و آتش‌سوزی جلوگیری کنند. بسیاری از مدل‌ها با ضامنِ خودکارِ خاموشی، در صورتِ واژگونیِ دستگاه، عرضه می‌شوند؛ اما بهترین کار این است که از خطر دوری کنید و مطمئن شوید بخاری قارچی مستحکم در جای خود مهار و سنگین شده است. این امر به‌خصوص در ناحیه‌ای که بادهای تند می‌وزد اهمیت خواهد داشت.

همچنین، بررسی کنید که هیتر قارچی به پوشش نیاز دارد یا اگر لازم است پس از استفاده به داخل برده شود. اینکه هیتر ضد آب است یا نه به تولید‌کننده‌ی آن بستگی دارد، اما به‌طور کلی این ایده‌ی خوبی است که پوششی برای جلوگیری از ورودِ آب، حشرات و سایر خرده‌ریزها به درونِ هیتر داشته باشید. هر چند این کار شاید نتواند از ورودِ تمام خرده‌ریزها جلوگیری کند، اما به هر حال این پوشش می‌تواند به مراقبت از هیتر در برابر عوامل محیطی کمک کند.

علاوه بر این، پس از خرید بخاری قارچی باید به‌طور منظم، حداقل سالی یک بار، تمیز شود. این کار به کاهشِ گرد‌وغبار و سایر آلودگی‌ها کمک می‌کند که تجمع آن‌ها می‌تواند خطرِ آتش‌سوزی را افزایش داده یا باعث شود هیتر دیگر کار نکند.

خرید بخاری قارچی ابزاری بسیار خوب برای هر فضای بیرونی است ـــ گرمای بیشتر به این معناست که شما می‌توانید در تمام طول سال از فضای بیرونی‌تان لذت ببرید. اجازه ندهید پیش از آنکه آماده باشید سرما به سراغ‌تان بیاید؛ برای خودتان یک گزینه‌ی گرمایشی فراهم کنید تا حتی وقتی هوا سرد شده است هم از فضای بیرونی‌تان حداکثرِ استفاده را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *